Конференція 11-13.11.2022 “АДК протягом життя”

банер конференції з АДК

Друзі, це Ганна, “ДивоГра”. Маю чудові новини! Європейська онлай- конференція з альтернативної і додаткової комунікації (АДК) 11-13 листопада 2022 буде доступна безкоштовно. А ми забезпечимо переклад трансляції українською разом з БО “Асоціація батьків дітей з аутизмом” та ГО “Здорове суспільство! Інформація про реєстрацію нижче.

4-а міжнародна конференція з альтернативної і додаткової комунікації цього року має тему: “АДК протягом життя”.

Як подивитись конференцію

Перейдіть на сайт конференції до 10 листопада та зареєструйтесь за посиланням. https://aac2022.assistfoundation.eu/registration/

Це обов’язково для отримання доступу! 

Сайт конференції англійською. Якщо потрібно, використовуйте Google Translate для автоматичного перекладу сторінки, щоб успішно зареєструватись. Плагін для перекладу сторінки можна завантажити тут https://bit.ly/3DTjiA2. Посилання на реєстрацію прийде на вказаний вами мейл у листі також англійською.

Про захід

Організатором є Фонд «АССИСТ – ДОПОМІЖНІ ТЕХНОЛОГІЇ», Болгарія. За підтримки UNICEF цього року ця подія є безкоштовною для глядачів з англійським перекладом. Ми працюємо, щоб під час трансляції був український переклад. Будь ласка, реєструйтесь заздалегідь, і організатори надішлють вам посилання на Zoom конференції. Під час входу на трансляцію обирайте внизу в панелі Zoom канал Ukrainian.

Програма

Всі спікери https://aac2022.assistfoundation.eu/daily-agenda/.

12 листопада у суботу о 12.00 виступає наша команда, співзасновники Спільноти з АДК в Україні, Оксана Кривоногова та Ганна Усатенко з темою “АДК у ранньому втручанні та під час надзвичайних подій. Платформа “Цифрова інклюзія” для АДК українською”.

Це дійсно унікальна можливість послухати найновіші результати досліджень з асисистивних технологій, познайомитись з практичним досвідом з АДК в Європі. Деякі спікери конференції, як Йоніт Хагоель-Карніеллі та Стівен фон Течнер, знайомі вам по наших попередніх подіях.

Чи буде запис?

Буде проводитись запис окремих лекцій англійською. Ми ще не маємо інформації, чи буде доступним запис українського перекладу. Реєструйтесь на подію і дивіться безкоштовно прямий ефір на сайті конференції за посиланням, яке надійде вам після реєстрації.

Поділіться цією новиною з вашим колом батьків, фахівців, користувачів асистивних технологій.

Побачимось 11-13 листопада 2022 онлайн на конференції!

Безкоштовний посібник з АДК

посібник

Завантажуйте безкоштовний посібник з альтернативної і додаткової комунікації Спільноти з АДК в Україні на сайті Інституту модернізації змісту освіти МОН освіти та науки України. https://lib.imzo.gov.ua/…/navchalno-metodichniy…/

Автори: Margarita ChaikaОксана Кривоногова Anna Usatenko

Це результат 2 років праці, втілення досвіду авторів та спільноти користувачів АДК та фахівців. Користуйтесь та поділіться посиланням на посібник з АДК з колегами та батьками дітей з мовленнєвими порушеннями.

Напередодні активної фази війни в Україні, 23 лютого 2022 року відбулася презентація посібника з АДК та співпраці з Міністерством освіти і науки України.

Навчально-методичний посібник «Теорія та практика використання альтернативної комунікації для осіб з особливими освітніми потребами» (авт. Чайка М. С., Усатенко Г. В., Кривоногова О. В.)

У результаті 2022 року Міністерством освіти і науки України були затверджені методичні рекомендації з використання АДК в закладах освіти, упродниками яких виступила команда нашої спільноти на чолі з методистом, фахівцем з АДК Маргаритою Чайкою.

Більше про спільноту https://aac.org.ua/

Знижка на онлайн-курс з АДК -25%!

Розпочинаємо чорну п’ятницю! Онлайн-курс з альтернативної і додаткової комунікації у запису зі знижкою -25%! 🤩Відтепер вартість курсу 1875 грн!

Це 5 годин перегляду відео та додаткових матеріалів, творчі завдання, доступ до електронних посібників, сертифікат на 3 навчальні кредити ECTS. Після покупки матеріали доступні 30 днів, можна переглядати у зручний час, завантажувати презентації і навчальні матеріали.

Курс є системним оглядом АДК технологій в Україні та провідних світових практик. Знання курсу допоможуть вам визначитись, як обрати засіб АДК для використання вдома або на заняттях з клієнтами, ви познайомитесь з методологією, побачите приклади використання карток та побутових жестів у додаткових відео до курсу.

Після завершення курсу ви зможете впевнено консультувати з питань введення АДК, а також долучитесь до практичного курсу на нашій платформі. Це 4 вебінари, де ми відпрацюємо спостереження, вибір засобу АДК, регуляцію небажаної поведінки, супровід комунікативних партнерів тощо. Дати практичного курсу, вартість та кількість кредитів будуть оголошені незабаром.

Починайте вивчати альтернативну і додаткову комунікацію разом з нами. Більше про систему освіти з АДК від нашої Спільноти.

Маєте запитання? Напишіть нам на study@aac.org.ua

логотип спільноти з адк

Розмова про курс з АДК (запис)

Прямий ефір про курс з альтернативної і додаткової комунікації (АДК) для батьків та спеціалістів.

24 листопада 2022 відбулася розмова наживо з співавторкою курсу, співзасновницею Спільноти, психологом Ганною Усатенко.

Дивіться запис ро АДК, вступний курс, рівні освіти та сертифікацію на сторінці групи у Facebook Альтернативна і додаткова комунікація в Україні.

Конференція “АДК упродовж життя” 2022

 Висновки та перспективи для української спільноти

Ця конференція є щорічним проєктом болгарської фундації ASSIST Foundation. Переклад заходу українською став можливим завдяки партнерству Асоціації з АДК в Україні та БО “Асоціація батьків дітей з аутизмом”, ГС ” Всеукраїнське об’єднання нада вчів соціальних та реабілітаційних послуг”, ГС”Українська федерація професійних медичних об’єднань” та NGO Autism Unity (Boston, USA).

Огляд доповідей

Це перший захід європейського рівня з АДК перекладений для слухачів з України. Організатори були вражені активністю користувачів АДК, фахівців та родичів людей з мовленнєвими порушеннями, у конференції взяли участь більше 900 глядачів з нашої країни.

Запобігти насильству

Надзвичайно важливою темою першого дня був досвід запобігання насильству, надання свідчень та практика АДК у суді та слідстві в різних країнах світу. Фахівці з Ізраїлю, Німеччини, Канади тощо представили практику комунікації за допомогою символів та таблиць при підозрі на ситуацію насильства. Надання можливості повідомити про порушення прав тим людям, хто не говорить вербально, є обов’язковою умовою розвитку громадянського суспільства. Детальніше про досвід Ізраїлю в практиці надання свідчень за допомогою АДК https://haruv.org.il/en/projects/3622-2/ 

Досвід користувачів АДК

На конференції представили практику користування АДК у побуті, світі та проф.діяльності болгарські користувачі, дівчинка Анна Кристева, та дорослі користувачі Станіслав Ніков та поетеса Анжела Пенчева. Відео болгарською про їхній досвід

Управління поглядом та інші асистивні технології

Користувачі АДК розповіли про те, як користуються айтрекінгом (eye-tracking) для управління пристроями: компютером, планшетом.  Представники компанії Qinera представили пристрої для побутових дій для людей з порушеннями моторики. 

АДК упродовж життя

Проф. Фон Течнер та Крістін Стадсклів та колеги з Ізраїлю та представники Міжнародного товариства АДК ISAAC  розповіли, як змінюються потреби користувачів протягом життя та як пристосувати  АДК до різних етапів. Оцінка потреб має бути міждисциплінарною. Приклад норвезької папки для комунікації з презентації пані Крістіни Стадсклів на фото нижче.

Україна в часи війни

Співзасновники Спільноти, Ганна Усатенко та Оксана Кривоногова представили досвід АДК в Україні під час війни: постери з піктограмами на теми мінної безпеки, повітряних тривог та евакуації, практику раннього втручання у бомбосховищах, переваги АДК для  нормотипових дітей, які мають вивчати іноземні мови в евакуації тощо. Ми представили онлайн-платформу з українськими піктограмами “ДивоГра” – сайт і додаток “Цифрова інклюзія”, яким вже користуються більше 1000 підписників!

Практики болгарських колег

Третій день конференції був присвячений практичному досвіду болгарських колег у ранньому втручанні, освіті, соціальній інтеграції людей з порушеннями мовлення та комунікації. 

Більше можна дізнатись на сайті Фундації ASSIST та Конференції.

Наступні кроки

Плануємо проведення дослідження потреб користувачів АДК в Україні 2023 року, будемо розвивати напрямок консультацій з АДК онлайн. Завантажуйте

Для співпраці, напишіть нам на partnership@aac.org.ua

Ввідний онлайн-курс з АДК

Друзі, онлайн-курс з альтернативної і додаткової комунікації від Спільноти АДК в Україні. Приєднуйтесь!

Курс з АДК

Ми створили цей продукт на вимогу часу – весь курс іде у запису. Це 14 коротких лекцій, творчі завдання, додаткові матеріали. Разом 90 навчальних годин, 3 кредити ECTS, сертифікат в електронному вигляді.

💥Вартість 1875 грн. Для друзів “ДивоГра” промокод 🔥dyvogra2022🔥 на знижку -10%!

Після покупки курс доступний 30 днів, переглядати відео можна в зручний час. По завершенню необхідно пройти онлайн тестування та отримати сертифікат.

Цей курс для батьків дітей з порушеннями розвитку, для освітян, логопедів, психологів, ерготерапевтів та реабілітологів, медичних і соціальних працівників, для студентів oспеціальностей “інклюзивна освіта”, “ерготерапія” тощо, науковців, для родичів людей з мовленнєвими порушеннями.

Спільнота з АДК в Україні готує навчання альтернативній та додатковій комунікації на 5 рівнях, від користувача до тренера. Це початок освіти з АДК, перша сходинка до світу асистивних технологій. Більше про нашу систему освіти з АДК

Можна замовляти від організації і оплачувати картою або на розрахунковий рахунок.

Маєте запитання? Напишіть нам: менеджер Оксана study@aac.org.ua.


Альтернативна і додаткова комунікація (АДК) в Україні. Асистивні технології

9 липня практикум з альтернативної та додаткової комунікації

Фото Практикум з АДК

9 липня практикум з альтернативної та додаткової комунікації для батьків та фахівців освіти.

Учасникам видається електронний сертифікат підвищення кваліфікації на 3 академічні години (0,1 ЄКТС) та буде зроблено відповідний запис.

Вартість практикуму 350 грн. Традиційно, 20% коштів спрямовується організатором на придбання берців для військових ЗСУ.

Реєстрація за телефоном або Viber +380930432713, Олена Олександрівна.

Під час реєстрації на вебінар повідомте промокод “Спільнота АДК” і отримайте знижку 20 %.

Статистика з АДК в Україні і світі

Фото. Статистика

Статистика щодо потреби в альтернативній та додатковій комунікації

У світі, згідно статистики Autism Europe-міжнародної асоціації, основною метою якої є просування прав людей з аутизмом та допомога їм у покращенні якості їх життя, одна людина зі ста має аутизм.

 Дані Національного інституту зниження слуху та інших комунікаційних розладів США свідчать, що діти з аутизмом зустрічаються один із дванадцяти осіб.      

 В Україні на початок 2016 року у звичайні школи було залучено близько 4-х тисяч особливих учнів, відкрито 516 інклюзивно-ресурсних центрів. 2018-2019 рр., кількість дітей з особливими освітніми потребами сягала майже 12 тисяч. Загалом в Україні на період 2019 року таких дітей налічувалося близько 47 тисяч.

 Саме такі діти потребують візуальної підтримки: картки, що пояснюють значення слів, ілюстровані ігри, зрозумілі книжки, де слова супроводжуються малюнками-піктограмами. Загалом все це називається альтернативною і додатковою комунікаціями (АДК). Способом зрозуміти одне одного, якщо неможливо прочитати текст або розпізнати слова.

 Норвезький дослідник Стівен фон Течнер обґрунтовує поняття тотальної комунікації, зазначаючи, що будь-який спосіб комунікації може бути використаним для вираження потреб та контактування з оточенням, залежно від функціональних можливостей користувача АДК.

Альтернативна чи додаткова?

 Засіб АДК вважають додатковим, коли він використовується для підтримки наявного мовлення, і альтернативним, коли його застосовують для заміщення втраченого або нефункціонального мовлення. Один і той же засіб АДК може бути і альтернативним, і додатковим. АДК може використовуватися тимчасово, наприклад у післяопераційний період у реанімаційному відділенні, або постійно, протягом усього життя.

Групи користувачів асистивних технологій

Автор наводить класифікацію користувачів АДК за Schwartz and Baer. Користувачів АДК можна поділити на 4 умовні типи за залученням у реабілітаційні втручання: прямі, непрямі, безпосередня спільнота і розширена спільнота (direct, indirect, immediate community, and extended community). Прямими користувачами є отримувачі послуг з реабілітації мовлення, люди з мовленнєвими порушеннями. Відповідно, непрямими є особи, на яких зміни комунікації прямих користувачів мають значний вплив, наприклад, родичі або близькі друзі. Користувачі безпосередньої спільноти прямо взаємодіють з прямими користувачами, але не зазнають значного впливу через зміни їхнього стану. Наприклад, педагоги, релігійна спільнота прямого користувача тощо. Представники розширеної спільноти не мають регулярних контактів з прямими користувачами, наприклад, випадкові перехожі або працівники сфери обслуговування, які можуть розпочати спілкування з прямими користувачами послуг.

 Відтак важливо дослідити ефективність використання різних засобів АДК, низькотехнологічних (картки) і високотехнологічних (комп’ютерні програми або мобільні додатки). Досліджуючи вплив засобів АДК, важливо брати до уваги їхню доступність, зрозумілість, зручність використання, моторні обмеження людини з мовленнєвими порушеннями тощо. Подальші експериментальні дослідження могли б розкрити потенціал використання візуальних матеріалів АДК у лікуванні та реабілітації людей з афазіями. Такі наукові пошуки є важливими для планування у сфері охорони здоров’я, адвокації прав людей з порушеннями мовлення, профілактики інвалідизації, вивчення якості життя після уражень мовлення в довготерміновій перспективі, досліджень групової динаміки в процесі використання АДК тощо.

Круглий стіл 30 червня о 12.00

«Безбар’єрне спілкування та доступ до інформації – базові права людини: системне впровадження альтернативної і додаткової комунікації в Україні»

30 червня 2022 року о 12.00 на платформі Zoom відбувся громадський круглий стіл, присвячений темі альтернативної і додаткової комунікації, асистивної технології для безбар’єрного спілкування .

Альтернативна і додаткова комунікація  (АДК) – це засоби та різні способи спілкування, що використовують люди, які не можуть говорити усно. Це може статися внаслідок порушень мовлення через хворобу (афазія внаслідок інсульту), внаслідок порушень розвитку або неврологічних станів у дітей (розлади спектра аутизму, дитячий церебральний параліч) тощо. Порушенням мовлення можуть бути тимчасовими, як після травм або операцій, коли уражений мовний апарат, так і стійкі – внаслідок інвалідизації, вроджених або набутих уражень нервової системи або органів мовлення.

Запис зустрічі доступний за посиланням

Чому це важливо

Досвід пані Олени, громадського діяча, користувача АДК про важливість мати голос для соціальної інтеграції та повноцінного життя. Коротке відео про те, як жити і любити з порушеннями мовлення.

За науковими дослідженнями, потреба в АДК на коротший або довший час чи протягом усього життя оцінюється приблизно від 0,4 до 1,2% населення (Creer, Enderby та Juste; Scope, 2013). Але в умовах воєнних дій та евакуації спостерігаємо зростання травм нервової системи у комбатантів та цивільних і порушень мовлення у дітей внаслідок психологічної травматизації. Якщо розглядати вищенаведений відсоток  у відношенні до всього населення України, то АДК потребують сотні тисяч людей.

АДК засобів потребують також працівники освіти, медицини, соціальних служб, бізнесу, які надають послуги або здійснюють догляд.

З 2015 року в Україні є низка громадський ініціатив, організацій, які займаються розробкою або впровадженням АДК для дітей та дорослих. 2020 року ми створили  громадське об’єднання «Спільнота АДК в Україні», щоб поєднати зусилля щодо реалізації асистивних технологій для спілкування альтернативним способом. Впровадження АДК є вимогою Конвеції про права людей з інвалідністю та реалізацію права на свободу слова та доступ до інформації, відповідно до Конституції  України та Декларації прав людини. Асистивні технології забезпечують дотримання Цілей сталого розвитку Глобального договору ООН, зокрема про якісну освіту, рівність та працевлаштування.

АДК це способи спілкування, впровадження яких в усіх сферах суспільного життя таке ж важливе, як інклюзивність та безбар’єрність.  Для об’єднання зусил і створення національних практик та системного підходу до забезпечення комунікації доступним способом запрошуємо взяти участь у дискусії. На зустрічі пропонуємо розглянути стан впровадження альтернативної і додаткової комунікації в різних сферах наразі та спланувати спільні наступні кроки щодо реалізації цієї асистивної технології в Україні узгоджено та системно, у співпраці громадськості, представників медицини, освіти, соціальної сфери, надавачів послуг та розробників асистивних технологій.

Програма заходу (оновлюється)

Перелік запрошених осіб:

 1. Міністерство науки і освіти України
 2. Міністерство культури та інформаційної політики України 
 3. Міністерство охорони здоров’я України
 4. Міністерство розвитку громад та територій України 
 5. Міністерство соціальної політики України 
 6. Міністерство у справах ветеранів України 
 7. Міністерство цифрової трансформації України 
 8. Міністерство молоді та спорту України
 9. Радниця–уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації
 10. Радниця–уповноважена президента України з питань безбар’єрності
 11. Депутати Верховної ради України, комітетів ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів
 12. Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України
 13. Інститут модернізації змісту освіти МОН України
 14. КЗВО «Обласна академія неперервної освіти Одеської обласної ради»
 15. Одеський обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти
 16. БО «Перспектива 21.3», проєкт, що займається впровадженням АДК в практиці спеціальної освіти вже більше 10 років
 17. БФ «Інститут раннього втручання», м. Харків
 18. НРЦ «Джерело», м. Львів, на базі якого впроваджується пілотний проєкт ЮНІСЕФ з впровадження АДК
 19. ГО «Дорога життя», м. Ужгород
 20. Одеський обласний методичний центр раннього втручання
 21. Платформа «Батьки за раннє втручання», яка об’єднує активних батьків.
 22. Український розробник піктограм для комунікації, соціальне підприємство «ДивоГра»
 23. ТОВ «Хуавей Україна», як донор, який підтримав розробку українського безкоштовного додатка Digital Inclusion в рамках партнерства з МОН України та спільнотою з АДК
 24. Громадська організаціїя «Асоціація батьків дітей з аутизмом»
 25. Громадське об’єднання «Школа сурдо», яке здійснює популяризацію жестової мови
 26. Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
 27. Представник Юнісеф в Україні, що здійснює проєкт з впровадження АДК
 28. ГО «Безбар’єрність».

 За результатами круглого столу планється розгляд резолюції. Ваші пропозиції щодо резолюції просимо надсилати до 29 червня на адресу співорганізатора круглого столу oksanagood@gmail.com

Організатори:

ГО «Центр соціально-психологічної підтримки сімей «Моя родина»

ГО «Одеська обласна організація медико-психолого-педагогічної допомоги «Здорове суспільство»

Громадське об’єднання «Спільнота АДК в Україні»

Запрошуємо уповноваженого учасника зареєструватись до 30 червня 2022 за посиланням:

https://forms.gle/B8YeEBnAAAmAXUoS9

Завантажити офіційне запрошення

Запис зустрічі та результати громадського обговорення будуть доступні у розіділі Проєкти

Про попередній досвід круглого столу з АДК 2020 року можна дізнатись тут або подивитись у запису:

Контакти

З питань участі просимо контактувати з пані Оксаною Кривоноговою, головою ГО “Здорове суспільство”
+380503363107, oksanagood@gmail.com, співорганізатором заходу