Конференція “АДК упродовж життя” 2022

 Висновки та перспективи для української спільноти

Ця конференція є щорічним проєктом болгарської фундації ASSIST Foundation. Переклад заходу українською став можливим завдяки партнерству Асоціації з АДК в Україні та БО “Асоціація батьків дітей з аутизмом”, ГС ” Всеукраїнське об’єднання нада вчів соціальних та реабілітаційних послуг”, ГС”Українська федерація професійних медичних об’єднань” та NGO Autism Unity (Boston, USA).

Огляд доповідей

Це перший захід європейського рівня з АДК перекладений для слухачів з України. Організатори були вражені активністю користувачів АДК, фахівців та родичів людей з мовленнєвими порушеннями, у конференції взяли участь більше 900 глядачів з нашої країни.

Запобігти насильству

Надзвичайно важливою темою першого дня був досвід запобігання насильству, надання свідчень та практика АДК у суді та слідстві в різних країнах світу. Фахівці з Ізраїлю, Німеччини, Канади тощо представили практику комунікації за допомогою символів та таблиць при підозрі на ситуацію насильства. Надання можливості повідомити про порушення прав тим людям, хто не говорить вербально, є обов’язковою умовою розвитку громадянського суспільства. Детальніше про досвід Ізраїлю в практиці надання свідчень за допомогою АДК https://haruv.org.il/en/projects/3622-2/ 

Досвід користувачів АДК

На конференції представили практику користування АДК у побуті, світі та проф.діяльності болгарські користувачі, дівчинка Анна Кристева, та дорослі користувачі Станіслав Ніков та поетеса Анжела Пенчева. Відео болгарською про їхній досвід

Управління поглядом та інші асистивні технології

Користувачі АДК розповіли про те, як користуються айтрекінгом (eye-tracking) для управління пристроями: компютером, планшетом.  Представники компанії Qinera представили пристрої для побутових дій для людей з порушеннями моторики. 

АДК упродовж життя

Проф. Фон Течнер та Крістін Стадсклів та колеги з Ізраїлю та представники Міжнародного товариства АДК ISAAC  розповіли, як змінюються потреби користувачів протягом життя та як пристосувати  АДК до різних етапів. Оцінка потреб має бути міждисциплінарною. Приклад норвезької папки для комунікації з презентації пані Крістіни Стадсклів на фото нижче.

Україна в часи війни

Співзасновники Спільноти, Ганна Усатенко та Оксана Кривоногова представили досвід АДК в Україні під час війни: постери з піктограмами на теми мінної безпеки, повітряних тривог та евакуації, практику раннього втручання у бомбосховищах, переваги АДК для  нормотипових дітей, які мають вивчати іноземні мови в евакуації тощо. Ми представили онлайн-платформу з українськими піктограмами “ДивоГра” – сайт і додаток “Цифрова інклюзія”, яким вже користуються більше 1000 підписників!

Практики болгарських колег

Третій день конференції був присвячений практичному досвіду болгарських колег у ранньому втручанні, освіті, соціальній інтеграції людей з порушеннями мовлення та комунікації. 

Більше можна дізнатись на сайті Фундації ASSIST та Конференції.

Наступні кроки

Плануємо проведення дослідження потреб користувачів АДК в Україні 2023 року, будемо розвивати напрямок консультацій з АДК онлайн. Завантажуйте

Для співпраці, напишіть нам на partnership@aac.org.ua