Історія АДК

Історія АДК бере початок з Давної Греції, де вже існувала жестова мова. Але найперше наукове дослідження щодо вживання АДК було опубліковане в 50-х р.р. 20 ст. Goldstein and Cameron описали досвід використання комунікаційних дошок у людей з афазіями, а кілька років потому Sklar and Bennett прелставили свій досвід по використанню комунікаційних таблиць для користувачів з таким же ураженням мовлення. Наприкінці десятиріччя науковці з США почали описувати досвід використання комунікаційних дошок для людей з вадами опорно-рухового апарату (e.g., Feallock,1958; Goldberg & Fenton, 1960). АДК того часу стала галуззю де працювали не лише фахівці з терапії мови та мовлення, але і інженери з реабілітації.

Одним з перших переносних пристроїв з АДК був апарат Talking Brooch (Newell, 1973) . Це був дисплей, що показував літери і кріпився на одязі. (див перше фото). Користувач друкував повідомлення на маленькій переносній клавіатурі.

У 60-х роках ХХ сторіччя був створений “механізм вибору, що управлявся пацієнтом” (POSM, Patient Operated Selector Mechanism) який дозволяв управляти друком. Пристрій PILOT (Patient Initiated Lightspot Operated Typewriter) використовував світловий вказівник для доступу, щоб активувати фотоелектричні елементи.

На початку 80-х вже використовувались технологія управління поглядом, Eye Typer by Sentient Systems, яка пізніше стала Dynavox. Цей та інші пристрої описані у виданні про допоміжні засоби для людей з важкими формами інвалідності – «Aids for the Severely Handicapped» (Copeland, 1974).

Протягом ХХ-ХХІ століть стрімко розвиваються цифрові рішення, доповнена реальність, мобільні додатки, спеціальні пристрої для синтезу мовлення, управління поглядом тощо.

Варто сказати, що, на жаль, в моделі ставлення до осіб з інвалідностю, яка була присутня в Радянському Союзі, АДК як галузь просто не мала можливостей для розвитку. Ставлення до людини з інвалідністю як до “нецінної” (англ.- invalid)не передбачало реалізації прав на доступ до інформації та комунікацію. В цілому для мешканців РСРС права людини не були реалізованими в повній мірі.

З часу здобуття незалежності в Україні відбулося багато позитивних змін для соціальної інтеграції людей з інвалідністю або мовленнєвими порушеннями. Від запровадження інклюзивної освіти до використання МКФ, доказової медицини, стандартів в освіті та протоколів у терапії.

Наразі Спільнота АДК в Україні розвиває практики асистування у спілкуванні спільними зусиллями тисяч фахівців та сімей в Україні та за кордоном. У безкоштовному доступі українською маємо розробки безкоштовних піктограм соціального підприємства «ДивоГра» і сучасні цифрові рішення, як додаток Digital Inclusion у вільному доступі.

Долучайтесь, діліться матеріалами та вашим досвідом у групі Спільноти АДК в Україні на Facebook.

За матеріалами статей:

  1. https://praacticalaac.org/praactical/5-things-you-may-not-know-about-the-early-days-of-aac/
  2. Vanderheiden, Gregg. (2003). A journey through early augmentative communication and computer access. Journal of rehabilitation research and development. 39.
Перейти до вмісту