АДК у медичних закладах

Команди соціального підприємства “ДивоГра”؟ ГО “Моя родина” і “Здорове суспільство”, а також Спільноти АДК в Україні з 2019 року розробляють символи і методологію для комунікації у медичних закладах. Асистування в комунікації може потребувати будь-хто з нас. Уявіть, що ви потрапили до лікарні і не можете розмовляти внаслідок травми або ураження голосу через застуду. Разом з тим, вам потрібно в туалет, але ви не знаєте, де він, і маєте про це запитати доступним способом. АДК дає можливість не лише повідомити про потреби та зрозуміти інших, але і реалізувати права людини на доступ до інформації, ресурсів, гідне ставлення та допомогу.

Символьні зображення, комунікаційні кнопки, прості побутові жести та пристрої, eyetrackers, синтезатори мовлення, – це рішення для комунікації в системі охорони здоров’я. Найпростішим є комунікативні дошки, це зображення на листку картону або пластику, на які пацієнт може вказувати пальцем або поглядом, щоб пояснити свої потреби, відповісти на запитання або ініціювати взаємодію.

Ці картки погоджені з команою Інсультного центру клініки “Оберіг” та Асоціації по боротьбі з інсультом. Методика представлена фахівцям Київського військового шпиталю, волонтерам загонів швидкого реагування Червоного хреста України та ГО “Солом’янські котики” для допомоги постраждалим від війни в Україні. Дізнайтесь більше про АДК в умовах війни.

АДК у невідкладній допомозі

Почніть з простого . Завантажте та роздрукуйте комунікативні таблиці. Заламінуйте або одягніть у файли для зручності. Забезпечте, щоб ці 2 сторінки були біля кожного місця, де лежать пацієнти, які потребують допомоги у комунікації.

Навчіть персонал основам, як показати картки, як слідкувати за поглядом пацієнта. Організуйте, щоб медичний персонал навчив родичів або осіб, які доглядають за пацієнтом, як бути уважним комунікаційним партнером. Як це зробити – дивіться у відео нижче.

Надавайте підтримку персоналу та залучайте до навчання і відвідування супервізій з АДК. Асистування у комунікації допоможе працювати ефективніше та зробити догляд за пацієнтами доступним і якісним. Більше про систему освіти з АДК в Україні.

АДК у реабілітації

Використання піктограм має розпочинатись з перших днів втрати мовлення при відсутності протипоказань. Авторка видавництва “ДивоГра”, афазіолог Юлія Лабкова показує, як працювати з пацієнтами вдома, під час щотижневих візитів.

Дуже важливим є тотальна комунікація – використання будь-якого поєднання засобів АДК, яке допоможе людини бути почутою та зрозуміти інших. Оберіть кілька символів, значення яких пацієнту знайоме, та використовуйте їх у щоденній комунікації в різних ситуаціях. Не перевантажуйте заняття, разом з тим слідкуйте, щоб поступового словник збільшувався. Родичам людини з мовленнєвими порушеннями потрібна підтримка фахівця, періодичні консультації або супервізії. Але основна робота по відновленню мовлення відбувається щодня, в спілкуванні в родинному колі. Тому своєчасна інформація для сім’ї щодо АДК у побуті є надзвичайно важливою. Якщо людина не матиме змоги розмовляти вербально, то зможе користуватись різними засобами і збереже зв’язок з рідними завдяки АДК.

Де завантажити або придбати символи

На сайті соціального підприємства “ДивоГра” можна завантажити безкоштовно або придбати надруковані на пластикових картках символи для комунікації. Вони розроблені відповідно до сприйняття та словника дорослих людей, які втратили сформоване мовлення. Рекомендуємо користуватись родичам людей з мовленнєвими порушеннями, в тому числі з афазіями внаслідок травм або інсультів.

АДК і якість життя

Незважаючи на те, яке порушення здоров’я має людина, ми всі заслуговуємо на якісне життя. АДК та інші асистивні технології забезпечують соціальну інтеграцію людей з інвалідністю. Пані Олена Введенська, голова ГО “Соціальна інклюзія”, розповідає про свій досвід життя з ДЦП, використовуючи засоби АДК.

Якщо ви хотіли б вивчати АДК або навчити ваш персонал медичного закладу, запрошуємо на нашу платформу. Обирайте вступний курс з АДК. Це продукт, розроблений для знайомства з асисистивними технологіями, надає чітку структуру засобів АДК, як обрати вид АДК відповідно до порушення комунікації, які аспекти використання АДК важливі для успішного старту. Курс проходить онлайн у запису і передбачає сертифікат.

Вплив АДК і співпраця

Надати голос тим, хто не говорить, це важливий аспект реалізації прав людини. АДК дозволяє пацієнтам приймати усвідомлені рішення щодо власного здоров’я та благополуччя. Більше про проєкти Спільноти.

Якщо маєте запитання або пропозиції, напишіть нам на partnership@aac.org.ua

Перейти до вмісту