Методологія АДК

2022 року Міністерством освіти та науки України були ухвалені методичні рекомендації з АДК. Цей матеріал був підготвлений командою Спільноти. Навколо підготовки ми об’єднали більше 10 громадських організацій сфери психічного здоров’я, реабілітації, батьківські спільноти, фахівців з методології освіти тощо. Цей документ визначає засади використання альтернативної і додаткової комунікації у системі освіти.

Лист директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН № 4/2373-22 від 09.09.2022 “Про методичні рекомендації “Використання методів альтернативної та додаткової комунікації у закладах освіти”

У листі наведені практичні кейси використання АДК у різних сферах, покрокова методологія введення засобів АДК у комунікацію, визначено групи користувачів АДК, види АДК, наведено статистичні дані. Цей документ є надзвичайно важливим для реалізації прав людей з інвалідністю на доступ до якісної освіти, інформації, створення можливостей для самореалізації та скорочення нерівності, відповідно до Цілей сталого розвитку ООН та Конвенції про права людей з інвалідністю і Декларації прав людини.

Крім того, лист має практичне значення для освітян, адже є посібником для успішого старту використання АДК у щоденній роботі з користувачами різного віку, інтелектуального рівня тощо.

Співпраця

Співпраця соціального підприємства “Дивора“, Спільноти альтернативної і додаткової комунікації в Україні з Міністерством освіти та науки України триває вже багато років. В результаті ще 2021 року за державним замоволенням команда “ДивоГра” розробила методичний посібник, який був надрукований у кількості більше 20 тис.екземплярів і поширений у закладах освіти по всій Україні.

Це перший методичний матеріал для освітян з використання засобів АДК: зображень, побутових жестів, жестової мови у навчальному процесі. Посібник розміщений у вільному доступі на сайті Інститут модернізації змісту освіти МОН України.

В лютому 2022 року напередодні війни відбулася презентація результатів співпраці та впливу посібника.

Затвердження листа МОН про методичні рекомендації є логічним продовженням співпраці з розробки національних стандартів з АДК, втіленням досвіду десятків людей та організацій, дотичних до укладання.

Упорядником матеріалів є Маргарита Чайка, логопед, корекційний педагог, психолог, методист соціального підприємства “ДивоГра” та громадського об’єднання “Спільнота АДК в Україні”, фахівець з раннього втручання, викладач КУБГ, аспірантка НПУ ім. Драгоманова.

Наступним кроком команди “ДивоГра”, ГО “Моя родина”, ГО “Здорове сусплтдолучилась до громадської ініціативи з побудови національної системи АДК в рамках співпраці з Спільнотою з альтернативної і додаткової комунікації в Україні.

Як використовувати АДК на практиці

Дивіться більше про методологію використання АДК у відео Одеського методичного центру раннього втручання.

Більше матеріалів – на платоформі Центру

Про символи АДК в Україні