Національна система АДК

Спільнота АДК в Україні визначає свою місію як побудову системи використання асистивних технологій для комунікації в Україні. Ми збираємо найкращі практики використання АДК на цій платформі та адаптуємо світовий досвід до українського контексту. Система АДК – це практичні кроки зі створення досупного контенту з символами адк – зображеннями або жестами, методологія використання, зобов’язання державних і громадських установ вживати АДК у повсякденній практиці.

Альтернативна і додаткова комунікація  (АДК) – це засоби та різні способи спілкування, що використовують люди, які не можуть говорити усно. Це може статися внаслідок порушень мовлення через хворобу (афазія внаслідок інсульту), внаслідок порушень розвитку або неврологічних станів у дітей (розлади спектра аутизму, дитячий церебральний параліч) тощо. Порушенням мовлення можуть бути тимчасовими, як після травм або операцій, коли уражений мовний апарат, так і стійкі – внаслідок інвалідизації, вроджених або набутих уражень нервової системи або органів мовлення.

Цифри і факти

За науковими дослідженнями, потреба в АДК на коротший або довший час чи протягом усього життя оцінюється приблизно від 0,4 до 1,2% населення (Creer, Enderby та Juste; Scope, 2013). Але в умовах воєнних дій та евакуації спостерігаємо зростання травм нервової системи у комбатантів та цивільних і порушень мовлення у дітей внаслідок психологічної травматизації. Якщо розглядати вищенаведений відсоток  у відношенні до всього населення України, то АДК потребують сотні тисяч людей.

АДК засобів потребують також працівники освіти, медицини, соціальних служб, бізнесу, які надають послуги або здійснюють догляд.

З 2015 року в Україні є низка громадський ініціатив, організацій, які займаються розробкою або впровадженням АДК для дітей та дорослих. 2020 року ми створили  громадське об’єднання «Спільнота АДК в Україні», щоб поєднати зусилля щодо реалізації асистивних технологій для спілкування альтернативним способом. Впровадження АДК є вимогою Конвеції про права людей з інвалідністю та реалізацію права на свободу слова та доступ до інформації, відповідно до Конституції  України та Декларації прав людини. Асистивні технології забезпечують дотримання Цілей сталого розвитку Глобального договору ООН, зокрема про якісну освіту, рівність та працевлаштування.

Вже зроблено

2021 року видавництвом “ДивоГра” за замовленням Міністерства освіти та науки України був надрукований тиражем більше 20000 екземплярів перший посібник з альтернативної і додаткової комунікації для освітян, укладений командою Спільноти.

2022 року листом Міністерства освіти та науки України затверджені методичні рекомендації використання АДК в закладах освіти. Щоб зробити дійсно дієвий документ, який відповідає контексту, ми об’єднали зусилля більш ніж 10 громадських організацій та професійних спільнот. Упорядником методичних рекомендацій стала методист Спільноти Маргарита Чайка.

Digital inclusion

З 2021 року вже більше 1000 користувачів спілкуються за допомогою безкоштовної платформи і додатка з піктограмами “Цифрова інклюзія”. Досвід пані Олени, громадської діячки, амбасадора проєкту, у цьому відео.

Громадське обговорення

30 червня 2022 року відбувся черговий громадський круглий стіл онлайн, організований командою Спільноти АДК в Україні, присвячений темі альтернативної і додаткової комунікації, асистивної технології для безбар’єрного спілкування.

 За результатами круглого столу підготовлена резолюція 2022-2023. Пропозиції щодо резолюції просимо надсилати на partnership@aac.org.ua

Перелік запрошених осіб:

  1. Державні органи: Міністерство науки і освіти України, Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство охорони здоров’я України, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство у справах ветеранів України, Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство молоді та спорту України.
  2. БО «Перспектива 21.3», проєкт, що займається впровадженням АДК в практиці спеціальної освіти вже більше 10 років, Платформа «Батьки за раннє втручання», ГО “Здорове суспільство”, Громадська організаціїя «Асоціація батьків дітей з аутизмом».
  3. Український розробник піктограм для комунікації, соціальне підприємство «ДивоГра», ГО «Безбар’єрність».
  4. ТОВ «Хуавей Україна», як донор, який підтримав розробку українського безкоштовного додатка Digital Inclusion в рамках партнерства з МОН України та спільнотою з АДК
  5. Депутати Верховнох ради України, комітетів ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
  6. Громадське об’єднання «Школа сурдо», яке здійснює популяризацію жествої мови
  7. Харківський національний університет імені В.Н. Каразін. Представник UNICEF в Україні, що зідйснює проєкт з впровадження АДК у центрі «Джерело»,  Львів
  8. Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України. Інститут модернізації змісту освіти МОН України.

АДК – це засоби спілкування, впровадження яких в усіх сферах суспільного життя таке ж важливе, як інклюзивність та безбар’єрність.  Для об’єднання зусил і створення національних практик та системного підходу до забезпечення комунікації доступним способом запрошуємо взяти участь у дискусіях та укладанні резолюції 2023 року. На зустрічах Спільноти розглядаємо стан впровадження альтернативної і додаткової комунікації в різних сферах наразі та спланувати спільні наступні кроки щодо реалізації цієї асистивної технології в Україні узгоджено та системно, у співпраці громадськості, представників медицини, освіти, соціальної сфери, надавачів послуг та розробників асистивних технологій.

Організатори:

ГО «Центр соціально-психологічної підтримки сімей «Моя родина», ГО «Здорове суспільство», соціальне підприємство “ДивоГра”.

Результати і наступні кроки

На круглому столі “Круглого столу «Безбар’єрне спілкування – основне право людини: впровадження системи альтернативної і додаткової комунікації в Україні»” у червні 2022 було обговорено питання розвитку системи альтернативної і додаткової комунікації в Україні з урахуванням філософії тотальної комунікації; ініціативи, які вже існують в Україні; виклики та труднощі; а також  питання створення спільноти АДК в Україні.

Виклики

Викликами сьогодення щодо впровадження системи раннього втручання є наступні:

  1. Немає визначеної потреби у використанні засобів альтернативної і додаткової комунікації серед населення України
  2. Не визначено надавачів послуг, які потенційно можуть впровадити у власну роботу систему АДК
  3. Немає стратегії щодо забезпечення користувачів технічними засобами АДК
  4. Відсутня системна інформаційна кампанія щодо системи АДК в Україні
  5. Існують лише поодинокі ініціативи щодо навчання та методичного супроводу фахівців освітньої, соціальної, медичної та інших з теми АДК

Рішення

В зв’язку з зазначеними проблемами в результаті обговорення учасники Круглого столу вважають необхідним виступити з наступними рекомендаціями:

  1. Пропонуємо вивчити кращі міжнародні та вітчизняні практики щодо впровадження системи альтернативної і додаткової комунікації на національному рівні. Рекомендуємо залучити до виконання даного питання вищі навчальні заклади, громадські організації, експерти.
  2. Вважаємо необхідним вивчити потребу у використанні засобів альтернативної і додаткової комунікації серед населення України. Рекомендуємо залучити до виконання даного питання Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти та науки та Міністерство соціальної політики України, уповноважені президента України.
  3. Рекомендуємо визначити перелік надавачів послуг, які потенційно можуть впровадити у власну роботу систему АДК уповноважені президента України. Рекомендуємо залучити до виконання даного питання Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти та науки та Міністерство соціальної політики України, уповноважені президента України.
  4. Пропонуємо провести загальнонаціональну інформаційну кампанію з теми альтернативної та додаткової комунікації.
  5. Рекомендуємо Міністерству соціальної політики та Міністерству освіти та науки України розглянути можливість забезпечення користувачів технічними засобами АДК.

Співпраця

Щодо участі організацій у подальшому обговоренні результатів круглому столі та резолюції звертатись partnership@aac.org.ua