Національна система АДК

30 червня 2022 року відбудеться громадський круглий стіл, присвячений темі альтернативної і додаткової комунікації, асистивної технології для безбар’єрного спілкування 30 червня 2022 року о 12.00 на платформі Zoom.

Альтернативна і додаткова комунікація  (АДК) – це засоби та різні способи спілкування, що використовують люди, які не можуть говорити усно. Це може статися внаслідок порушень мовлення через хворобу (афазія внаслідок інсульту), внаслідок порушень розвитку або неврологічних станів у дітей (розлади спектра аутизму, дитячий церебральний параліч) тощо. Порушенням мовлення можуть бути тимчасовими, як після травм або операцій, коли уражений мовний апарат, так і стійкі – внаслідок інвалідизації, вроджених або набутих уражень нервової системи або органів мовлення.

За науковими дослідженнями, потреба в АДК на коротший або довший час чи протягом усього життя оцінюється приблизно від 0,4 до 1,2% населення (Creer, Enderby та Juste; Scope, 2013). Але в умовах воєнних дій та евакуації спостерігаємо зростання травм нервової системи у комбатантів та цивільних і порушень мовлення у дітей внаслідок психологічної травматизації. Якщо розглядати вищенаведений відсоток  у відношенні до всього населення України, то АДК потребують сотні тисяч людей.

АДК засобів потребують також працівники освіти, медицини, соціальних служб, бізнесу, які надають послуги або здійснюють догляд.

З 2015 року в Україні є низка громадський ініціатив, організацій, які займаються розробкою або впровадженням АДК для дітей та дорослих. 2020 року ми створили  громадське об’єднання «Спільнота АДК в Україні», щоб поєднати зусилля щодо реалізації асистивних технологій для спілкування альтернативним способом. Впровадження АДК є вимогою Конвеції про права людей з інвалідністю та реалізацію права на свободу слова та доступ до інформації, відповідно до Конституції  України та Декларації прав людини. Асистивні технології забезпечують дотримання Цілей сталого розвитку Глобального договору ООН, зокрема про якісну освіту, рівність та працевлаштування.

АДК це способи спілкування, впровадження яких в усіх сферах суспільного життя таке ж важливе, як інклюзивність та безбар’єрність.  Для об’єднання зусил і створення національних практик та системного підходу до забезпечення комунікації доступним способом запрошуємо взяти участь у дискусії. На зустрічі пропонуємо розглянути стан впровадження альтернативної і додаткової комунікації в різних сферах наразі та спланувати спільні наступні кроки щодо реалізації цієї асистивної технології в Україні узгоджено та системно, у співпраці громадськості, представників медицини, освіти, соціальної сфери, надавачів послуг та розробників асистивних технологій.

 За результатами круглого столу планється розгляд резолюції. Просимо переглянути чернетку в окремому листі, що додається. Ваші пропозиції щодо резолюції просимо надсилати до 29 червня на адресу співорганізатора круглого столу:

Перелік запрошених осіб:

 1. Міністерство науки і освіти України
 2. Міністерство культури та інформаційної політики України 
 3. Міністерство охорони здоров’я України
 4. Міністерство розвитку громад та територій України 
 5. Міністерство соціальної політики України 
 6. Міністерство у справах ветеранів України 
 7. Міністерство цифрової трансформації України 
 8. Міністерство молоді та спорту України
 9. БО «Перспектива 21.3», проєкт, що займається впровадженням АДК в практиці спеціальної освіти вже більше 10 років
 10. Платформа «Батьки за раннє втручання», які
 11. Одеська організація…, яка впроваджує АДК з перших років життя ….
 12. Український розробник піктограм для комунікації, соціальне підприємство «ДивоГра»
 13. ТОВ «Хуавей Україна», як донор, який підтримав розробку українського безкоштовного додатка Digital Inclusion в рамках партнерства з МОН України та спільнотою з АДК
 14. Депутати Верховнох ради України, комітетів ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів
 15. Громадська організаціїя «Асоціація батьків дітей з аутизмом»
 16. Громадське об’єднання «Школа сурдо», яке здійснює популяризацію жествої мови
 17. Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
 18. Представник Юнісеф в Україні, що зідйснює проєкт з впровадження АДК у центрі «Джерело»,  Львів
 19. Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України
 20. Інститут модернізації змісту освіти МОН України
 21. ГО «Безбар’єрність».

Організатори:

ГО «Центр соціально-психологічної підтримки сімей «Моя родина»

ГО «Здорове суспільство»,

За результатами круглого столу буде розглянуто проєкт резолюції:

Резолюція

за результатами Круглого столу «Безбар’єрне спілкування – основне право людини: впровадження системи альтернативної і додаткової комунікації в Україні»

Дата проведення: 30 червня 2022р.

Місце проведення: онлайн за посиланням

Присутні:

На круглому столі було обговорено питання розвитку системи альтернативної і додаткової комунікації в Україні з урахуванням філософії тотальної комунікації; ініціативи, які вже існують в Україні; виклики та труднощі; а також  питання створення спільноти АДК в Україні.

Викликами сьогодення щодо впровадження системи раннього втручання є наступні:

 1. Немає визначеної потреби у використанні засобів альтернативної і додаткової комунікації серед населення України
 2. Не визначено надавачів послуг, які потенційно можуть впровадити у власну роботу систему АДК
 3. Немає стратегії щодо забезпечення користувачів технічними засобами АДК
 4. Відсутня системна інформаційна кампанія щодо системи АДК в Україні
 5. Існують лише поодинокі ініціативи щодо навчання та методичного супроводу фахівців освітньої, соціальної, медичної та інших з теми АДК

В зв’язку з зазначеними проблемами в результаті обговорення учасники Круглого столу вважають необхідним виступити з наступними рекомендаціями:

 1. Пропонуємо вивчити кращі міжнародні та вітчизняні практики щодо впровадження системи альтернативної і додаткової комунікації на національному рівні. Рекомендуємо залучити до виконання даного питання вищі навчальні заклади, громадські організації, експерти.
 2. Вважаємо необхідним вивчити потребу у використанні засобів альтернативної і додаткової комунікації серед населення України. Рекомендуємо залучити до виконання даного питання Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти та науки та Міністерство соціальної політики України, уповноважені президента України.
 3. Рекомендуємо визначити перелік надавачів послуг, які потенційно можуть впровадити у власну роботу систему АДК уповноважені президента України. Рекомендуємо залучити до виконання даного питання Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти та науки та Міністерство соціальної політики України, уповноважені президента України.
 4. Пропонуємо провести загальнонаціональну інформаційну кампанію з теми альтернативної та додаткової комунікації.
 5. Рекомендуємо Міністерству соціальної політики та Міністерству освіти та науки України розглянути можливість забезпечення користувачів технічними засобами АДК.

Підписи

Щодо участі організації у круглому столі просимо звертатись myfamilyhelp.ngo@gmail.com